Yalı Mahallesi, Prof. Dr. Sedat Demircan Caddesi No:37/C, Ayancık/Sinop

Ayancık’ta Kentsel Dönüşüm Yapılacak mı?

396
Ayancık’ta Kentsel Dönüşüm Yapılacak mı?

Afet Riskli Yapıların Yenilenmesi Hakkında Kanun ile hayatımıza giren “Kentsel dönüşüm” bir kentte bulunan riskli alanların belirlenip tekrardan yaşanılabilir hale getirilmesine denir. Bu çerçevede özellikle çok eski yerleşim alanlarında ve az nüfusa sahip şehirlerde bulunan riskli yapıların kentsel dönüşüm ile yeniden yapılması öngörülmektedir.

Sinop ili Ayancık ilçesi de gerek eski bir yerleşim alanı olması gerekse coğrafi konumu nedeniyle yerleşim alanının kısıtlı olması sebebiyle birçok sektörde gelişememiştir. Son yıllarda ilçeye bağlı Cevizli Mahallesine çok sayıda yeni konut yapılmıştır. Cevizli Mahallesi ve Beşiktaş Mahallesi gibi Ayancık’ta inşaat sektörüne açık bu bölgelerin de yaşam alanı daralmaya başlamıştır. Bunun üzerine Ayancık’ta kentsel dönüşüm olacak mı? soruları akıllara gelmiştir.

Kentsel dönüşüm, amacı gereği riskli binaların yıkılıp yeniden yapılmasını hedeflemektedir. İlçede riskli ama yıllardır ayakta duran binalar olduğu aşikardır. Şuan için ilçede resmi kurumlar tarafından başlatılan herhangi bir kentsel dönüşüm projesi bulunmamaktadır.

Riskli ve eski bir binaya sahipseniz ne yapabilirsiniz?
Yıkılması gereken veya risk taşıyan binalarınız varsa bizlerle iletişime geçebilirsiniz. Gerektiği taktirde bina güçlendirmesi yapılır veya yapı yıkılarak yeniden bir proje üretilir. Böylelikle ilçeye yeni bir bina kazandırmış olurken sizler de eski daire yerine yeni bir dairede yaşama fırsatı bulabilirsiniz. Ayancık’ta kat karşılığı arsa alım-satımı, satılık daireler veya inşaat projeleriniz için iletişime geçebilirsiniz.

Satılık Daireler ve Planlanan Projeler Hakkında Daha Fazla Bilgi Almak İçin Bizi Arayabilirsiniz: